انواع عشق

۴۰ راه آسان برای لذت بردن از زندگی
۶ مهر ۱۳۸۹
گاندی
۷ مهر ۱۳۸۹
نمایش همه

انواع عشق

در زیر به سبک‌های مختلف عشق با توضیحی کوتاه در مورد هر یک از آن‌ها اشاره می‌شود.

اروس (عشق شهوانی): عشق به زیبایی، فاقد منطق، عشق فیزیکی که به‌واسطه جذابیت و کشش‌های جسمانی و یا ابراز آن به‌طور فیزیکی نمایان می‌گردد. همان عشق در نگاه اول که با شدت آغاز شده و به‌سرعت فروکش می‌کند.

لودرس (عشق تصنعی): این عشق بیشتر متعلق به دوران نوجوانی می‌باشد. عشق‌های رمانتیک و زودگذر، لودرس ابراز ظاهری عشق می‌باشد. کثرت‌گرا نسبت به شریک عشقی.

فیلو (عشق برادرانه): عشقی که مبتنی به پیوند مشترک می‌باشد. عشقی که بر پایه وحدت و همکاری بوده و هدف آن دستیابی به منافع مشترک می‌باشد.

استورگ (عشق دوستانه وابسته به احترام و نگرانی نسبت به منافع متقابل): در این عشق همنشینی و همدلی بیشتر نمایان می‌باشد. صمیمانه و متعهد، رابطه درازمدت است. پایدار بادوام و فاقد شهوت.

پراگما (عشق منطقی): این مختص افرادی است که نگران این موضوع می‌باشند که آیا فرد مقابلشان در آینده پدر یا مادر خوبی برای فرزندانشان خواهند بود؟

مانیا (عشق افراطی): انحصارطلب، وابسته و حسادت برانگیز، شیفتگی شدید به معشوق اغلب فاقد عزت‌نفس، عدم رضایت از رابطه دردسرساز و وسوسه‌گونه.

اگیپ (عشق الهی): عشق فداکارانه و از خودگذشته. عشق نوع‌دوستانه (تمایل به انجام دادن کاری برای دیگران بدون چشم داشت) عشق گران‌قدر.

پژوهش‌های حاکی از آن می‌باشد که زنان بیشتر به عشق از نوع پراگما، استورگ و مانیا و مردان به لودورس و اروس گرایش دارند.

kind of loves

منبع۱
منبع۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *