نماز در قران

قانون کامیون حمل زباله
۱۶ خرداد ۱۳۹۰
برای عموم
۱۷ خرداد ۱۳۹۰
نمایش همه

نماز در قران

من «الله» هستم; معبودى جز من نیست! مرا بپرست، و نماز را براى یاد من بپادار !
﴿۱۴﴾طه: و اینکه مساجد از آن خداست ، پس هیچ کس را با خدا نخوانید!
﴿۱۸﴾الجن: به بندگان من که ایمان آورده اند بگو نماز را برپا دارند; و از آنچه به آنها روزى دادهایم، پنهان و آشکار، انفاق کنند; پیش از آنکه روزى فرا رسد که نه در آن خرید و فروش است، و نه دوستى! (نه با مال میتوانند از کیفر خدا رهایى یابند، و نه با پیوندهاى مادى!
(۱۳) إبراهیم: خانواده خود را به نماز فرمان ده; و بر انجام آن شکیبا باش! از تو روزى نمیخواهیم; (بلکه) ما به تو روزى میدهیم; و عاقبت نیک براى تقواست!
﴿۱۳۲﴾ طه: از صبر و نماز یارى جوئید; (و با استقامت و مهار هوسهاى درونى و توجه به پروردگار ، نیرو بگیرید;) و این کار، جز براى خاشعان، گران است.
﴿۴۵﴾ البقره: َپس نماز را برپا دارید، و زکات بدهید، و به خدا تمسک جویید، که او مولا و سرپرست شماست. چه مولاى خوب، و چه یاور شایستهاى.
﴿۷۸﴾ الحج: آنچه را از کتاب (آسمانى) به تو وحى شده تلاوت کن، و نماز را برپا دار، که نماز (انسان را) از زشتیها و گناه بازمیدارد، و یاد خدا بزرگتر است; و خداوند میداند شما چه کارهایى انجام میدهید.
﴿۴۵﴾ نیت: بگو: «نماز و تمام عبادات من، و زندگى و مرگ من، همه براى خداوند پروردگار جهانیان است.
﴿۱۶۲﴾ الأنعام: ای کسانی که ایمان آورده اید، هنگامی که به نماز برمی خیزید، باید: (۱) صورت هایتان را بشویید، (۲) دست هایتان را تا آرنج بشویید، (۳) سرهای خود را مسح بکشید و (۴) پاهای خود را تا قوزک پا بشویید. اگر به دلیل ارضای جنسی تمیز نیستید، حمام کنید. اگر بیمار، یا در حال سفر هستید، یا چیزی از دستگاه گوارش (ادرار، مدفوع یا گاز از مخرج) دفع شد، یا با زنان (به طور تحریک آمیز) تماس داشتید و آب نیافتید، تیمم کنید. بدین ترتیب که دستان خود را به خاک خشک تمیز بزنید، سپس با آن صورت و دست های خود را مسح بکشید. خدا نمی خواهد دین را بر شما سخت بگیرد؛ او می خواهد شما را پاکیزه گرداند و نعمتش را بر شما تمام کند، باشد که سپاسگزار باشید.
النساء : از هر جا (و از هر شهر و نقطهاى) خارج شدى، (به هنگام نماز،) روى خود را به جانب «مسجد الحرام» کن! این دستور حقى از طرف پروردگار توست! و خداوند، از آنچه انجام میدهید، غافل نیست و از هر جا خارج شدى، روى خود را به جانب مسجد الحرام کن! و هر جا بودید، روى خود را به سوى آن کنید! تا مردم، جز ظالمان (که دست از لجاجت برنمیدارند،) دلیلى بر ضد شما نداشته باشند; (زیرا از نشانه هاى پیامبر، که در کتب آسمانى پیشین آمده، این است که او، به سوى دو قبله، نماز میخواند.) از آنها نترسید! و (تنها) از من بترسید! (این تغییر قبله، به خاطر آن بود که) نعمت خود را بر شما تمام کنم، شاید هدایت شوید!
(۱۴۹,۱۵۰﴾ البقره: اوقات نماز در دو طرف روز، و اوایل شب، نماز را برپا دار; چرا که حسنات، سیئات (و آثار آنها را) از بین میبرند; این تذکرى است براى کسانى که اهل تذکرند!
﴿۱۱۴﴾ هود: آنچه را از کتاب (آسمانى) به تو وحى شده تلاوت کن، و نماز را برپا دار، که نماز (انسان را) از زشتیها و گناه بازمیدارد، و یاد خدا بزرگتر است; و خداوند میداند شما چه کارهایى انجام میدهید!
﴿۴۵﴾العنکبوت: در انجام همه نمازها، (به خصوص) نماز وسطى ( نماز ظهر) کوشا باشید! و از روى خضوع و اطاعت، براى خدا بپاخیزید!
﴿۱۱۴﴾هود: اى کسانى که ایمان آورده اید بردگان شما، و همچنین کودکانتان که به حد بلوغ نرسیده اند، در سه وقت باید از شما اجازه بگیرند: پیش از نماز صبح، و نیمروز هنگامى که لباسهاى (معمولى) خود را بیرون میآورید، و بعد از نماز عشا; این سه وقت خصوصى براى شماست; اما بعد از این سه وقت، گناهى بر شما و بر آنان نیست (که بدون اذن وارد شوند) و بر گرد یکدیگر بگردید (و با صفا و صمیمیت به یکدیگر خدمت نمایید). این گونه خداوند آیات را براى شما بیان میکند، و خداوند دانا و حکیم است!
﴿۵۸﴾النور: نماز را از زوال خورشید (هنگام ظهر) تا نهایت تاریکى شب (نیمه شب) برپا دار; و همچنین قرآن فجر (نماز صبح) را; چرا که قرآن فجر، مشهود (فرشتگان شب و روز) است!
﴿۷۸﴾الإسراء: شرایط نماز گذار و بر نمازهاى خویش، مراقبت مى کنند!
نور (۳۷﴾:مردانى که نه تجارت و نه معاملهاى آنان را از یاد خدا و برپاداشتن نماز و اداى زکات غافل نمیکند اى کسانى که ایمان آورده اید! هنگامى که براى نماز روز جمعه اذان گفته شود، به سوى ذکر خدا بشتابید و خرید و فروش را رها کنید که این براى شما بهتر است اگر میدانستید!
﴿۹﴾ جمعه: اى فرزندان آدم زینت خود را به هنگام رفتن به مسجد، با خود بردارید! ….
﴿۳۴﴾ المعارج: کسانى که شبانگاه براى پروردگارشان سجده و قیام میکنند…
﴿۶۴﴾ فرقان: او همواره خانوادهاش را به نماز و زکات فرمان میداد; و همواره مورد رضایت پروردگارش بود.
﴿۵۵﴾النور: اما پس از آنان، فرزندان ناشایستهاى روى کار آمدند که نماز را تباه کردند، و از شهوات پیروى نمودند; و بزودى (مجازات) گمراهى خود را خواهند دید!
﴿۵۹﴾ مریم: خشوع، ادب جسمى و روحى است برای رضایت پروردگارش مراقبت و مواظبت مى کنند! بعضى کار را به خاطر نماز رها میکنند با نشاط به سوى نماز حرکت میکنند زینت خود را به هنگام نماز و رفتن به مسجد بهترین لباس را براى نماز میپوشند عشق ثابتى نسبت به نماز دارند حفاظت بر نمازهاى واجب است که با شرائط انجام گیرد. براى نماز سحرخیزى دارند شب را با نماز، صبح میکنند و بعضی از افراد نیز هستند که سجده ای همراه با اشک دارند:«سجداً و بکیّاً» وقتی در زمان جنگ، سفر می کنید، اگر بیم آن دارید که کافران به شما حمله کنند، خطایی مرتکب نمی شوید که نماز خود را شکسته بخوانید. مسلماً، کافران دشمن سرسخت شما هستند.

2 دیدگاه ها

  1. sajad گفت:

    bikhiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil baba,

  2. 3pehr گفت:

    سجاد جان، اینو نوشتم تا خیلی از کسایی که تا باهاشون صحبت میکنی، میگن : ” اصلا کجای قرآن نوشته! ” بفهمن نماز خوندن رو توی قرآن نوشته، نه یکبار بلکه شونصد بار. حالا اصلا اعتقاد داشتن یا نداشتن به قرآن و خداو اینا یه بحث دیگه ایه !

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *