اندکی با اوشو

اینان را به شیطان چه نیاز
۲۵ تیر ۱۳۸۹
بگذار تا مقابل روی تو بگذریم
۲۷ تیر ۱۳۸۹
نمایش همه

اندکی با اوشو

اشو ، فیلسوف و عارف نامدار معاصر هند در ۱۱ دسامبر ۱۹۳۱ در هند زاده شد و در ۱۹ ژانویه ۱۹۹۰ کالبد خاکی خود را ترک کرد . تحصیلاتش را در هند تا درجه ی استادی فلسفه ادامه داد و در ۱۹۵۳ به نور حق مشرف و روشن ضمیر شد . از ۱۹۶۳ در اقصی نقاط هند به ایراد خطابه در زمینه های معنوی و عوالم روحانی پرداخت . در ۱۹۷۴ کمون خود در شهر پونا ، هندوستان ، را بنیان گذارد . در ۱۹۸۱ جهت معالجه به ایالات متحده رفت و در آنجا پنج سالی اقامت گزید . پیروان بی شمار و سرسپردگان طریقتش که به عنوان سانیاسین شهره اند ، در مدت چهار ماه اراضی کوهپایه های ایالت اورگون را خریداری و شهری بنا نهادند که به راجنیش پورام مشهور و خار چشم دولت و سیاستمداران آمریکایی شد . بنابراین در ۱۹۸۶ به بهانه هایی واهی به شهرک از زمین و هوا حمله ور شده ، اشو را از آمریکا اخراج و در زمان بازداشت به مسمومیت وی اقدام کردند ؛ ماجرایی که از پی خواهد آمد .
از اشو قریب ۶۰۰ عنوان کتاب ، ۷۰۰۰ ساعت نوار کاست و ۱۷۰۰ سخنرانی ویدئویی باقی مانده است که منبع سرشار عرفان توحیدی اوست . آثار اشو به اکثر زبان های زنده ی معاصر ترجمه و پیروانش در اقصی نقاط جهان امروز گسترده اند .

به گفته خود او، لغت اشو (osho) برگرفته از اصطلاح oceanic است که نخستین بار ویلیام جیمز، روان شناس بزرگ امریکایی آن را به کار برده است. این واژه به معنای حل شده در اقیانوس است.
نام کامل او «باگوان شری راجنیش» است. راجنیش نام پدری اشو است. لقب باگوان به معنای آقا و سرور است و شری، لقبی احترام آمیز به معنای مقرب و مقدس است. بنابراین، نام او دربردارنده چندین واژه مقدس و بزرگ همراه با احترام است.

osho
عشق نخستین گام به سوی ملکوت است و
تسلیم آخرین آن
آری تمام سفر دو گام بیش نیست.

************
هر لحظه را به گونه ای زندگی کن
که گویی واپسین لحظه است.

و کسی چه میداند…
شاید آخرین لحظه باشد.

1 دیدگاه

  1. bahareh گفت:

    مرسی خیلی مفید بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *